Pri zvieratách špeciálne chovaných na konkrétny účel vieme ich životné podmienky kontrolovať a regulovať. Hydina je chovaná na znášanie vajec a produkciu mäsa. Napriek tomu, že je jej osud vopred určený, nenahliada sa na ňu iba ako na koncový produkt.
Chovatelia na veľkých farmách zabezpečujú pre hydinu vhodné podmienky na jej chov a rast, pretože v opačnom prípade to má negatívny vplyv nielen na ekonomiku chovu, ale najmä na kvalitu hydinového mäsa. Pojem „zlepšovanie životných podmienok v chove zvierat“ sa však začal používať a zavádzať do praxe až v posledných rokoch.
Krok k zlepšeniu životných podmienok
Počas dvadsiateho storočia sa na základe rastúceho dopytu po kuracom mäse prešlo na intenzívny chov hydiny. To viedlo k zvyšovaniu jej počtov na jeden meter štvorcový a k znižovaniu potreby pracovných síl. Aby sa zlepšili životné podmienky chovanej hydiny, postupne boli prijaté legislatívne predpisy, ktoré stanovovali všetky nevyhnutné požiadavky pre jej chov. Tým sa prispelo k lepšej pohode zvierat, ako aj k zlepšeniu ekonomiky chovov. Stanovenie legislatívnych požiadaviek na chov preto prinieslo pozitívnu zmenu i zvýšenie životného štandardu kurčiat a predstavuje výrazný krok vpred.
V legislatíve sú stanovené konkrétne kritériá chovu, v rámci ktorých sa definujú požiadavky na napájadlá, krmivá, podstielku, vetranie a vykurovanie, hluk, osvetlenie a svetelný režim, kontrolu hydiny, ale i čistenie a dezinfekciu chovných priestorov a zariadení. Upravené sú tak najdôležitejšie oblasti života zvierat, ktoré sú nevyhnutné pre ich pohodlné fungovanie.
Klasický chov kurčiat
Na základe maximálneho zaťaženia rozlišujeme 3 druhy klasického chovu:
1. Maximálne zaťaženie od 30 do 33 kg/m2
Na Slovensku sa používa iba minimálne, najmä na farmách s prevažne zastaranou technológiou. Dôvodom je, že tieto farmy nie sú dostatočne technologicky vybavené a nedokážu splniť prísne podmienky zadané pre ďalšie spôsoby chovu.
2. Maximálne zaťaženie od 33 do 39 kg/m2
Na Slovensku sa používa štandardne v modernizovaných chovoch hydiny. Okrem základných podmienok, ktoré musia spĺňať všetky 3 druhy klasického chovu, je potrebné, aby tento spôsob spĺňal aj požiadavky navyše, ktoré prispejú k výraznému zvýšeniu životných podmienok chovanej hydiny: Svoj zámer využívať vyššiu hustotu musí chovateľ oznámiť v príslušnej veterinárnej správe vopred, pričom musí uviesť aj presný počet kusov hydiny, ktorú bude chovať.
Tento systém chovu podlieha pravidelnej kontrole environmentálnych parametrov, ako sú: koncentrácia amoniaku, CO2 a vlhkosti vzduchu a rozdiel vnútornej a vonkajšej teploty 3 °C. Chovateľ je ďalej povinný viesť evidenciu o dennej a súhrnnej miere úmrtnosti.
3. Maximálne zaťaženie od 39 do 42 kg/m2
Táto metóda je ekonomicky najefektívnejšia a štandardne sa používa u najmodernejších fariem, ktoré dokážu splniť prísne kritériá a štandardy. Okrem základných podmienok, ktoré musia spĺňať všetky 3 druhy klasického chovu, je potrebné, aby tento spôsob spĺňal aj podmienky navyše oproti druhému spôsobu chovu: Počas posledných dvoch rokov nesmie dôjsť k zisteniu akýchkoľvek nedostatkov v rámci veterinárnej kontroly.
Kontrola chovu vlastníkom sa uskutočňuje podľa príručky správnej hygienickej praxe a aspoň v siedmich po sebe idúcich kontrolovaných kŕdľoch z chovnej budovy musí byť súhrnná denná miera úmrtnosti pod hodnotou (1 % + 0,06 %) × jatočný vek kŕdľa v dňoch.
Welfare chov kurčiat
Čoraz populárnejším sa stáva welfare chov kurčiat – systém s vyššou úrovňou „pohody zvierat“. Pri ňom predstavuje zaťaženie podlahovej plochy maximálne 30,0 kg/m2 pri hlbokej podstielke. Doba čistenia, dezinfekcie a prípravy haly na nový turnus musí byť minimálne 14 dní, pričom počet turnusov nesmie prekročiť 6 opakovaní v jednej hale. Dĺžka výkrmu kurčiat nesmie byť kratšia ako 38 dní za 1 turnus.
Aj to sú dôvody, prečo je welfare hydinové mäso kvalitné, má lepšiu štruktúru a akosť svaloviny a v porovnaní s klasickým chovom je jemnejšie a šťavnatejšie.
Chov pomaly rastúcich kurčiat
O chove pomaly rastúcich kurčiat hovoríme vtedy, ak je zaťaženie podlahovej plochy max 30,0 kg/m2 pri hlbokej podstielke. Doba čistenia, dezinfekcie a prípravy na nový turnus nesmie byť kratšia ako 14 dní a počet turnusov nesmie prekročiť 6 opakovaní v jednej hale. Ako už naznačuje samotný názov, dĺžka výkrmu takýchto kurčiat musí byť väčšia ako pri iných chovoch, a to minimálne 49 dní/1 turnus, ale môže byť aj 60 alebo dokonca až 70 dní (chovatelia a spracovatelia hydiny si tento počet stanovujú individuálne).
V tomto prípade je dôraz zvlášť kladený na vysokokvalitnú kŕmnu zmes. Aj pre tento druh mäsa platí, že je kvalitné a má lepšiu štruktúru a akosť svaloviny. Má tiež lepšiu a výraznejšiu chuť, v porovnaní s klasickým chovom je jemnejšie a šťavnatejšie a zároveň má najnižšiu stratu varom.
Extenzívny chov hydiny
Rozlišujeme viaceré druhy extenzívnych chovov. Takto odchované kurčatá môžu byť ponúkané na trh iba s označením:
- „kŕmené …%…“
- „chované na hlbokej podstielke (chov v hale)“
- „výbehový chov (chov v exteriéri)“
- „chované navoľno“
- „úplne voľný chov“
Čo to znamená?
- V prípade obilnín musia tieto tvoriť najmenej 65 % hmotnosti zloženia použitého krmiva (počas najdlhšej doby obdobia výkrmu). Pri strukovinách alebo zelenine je to najmenej 5 % hmotnosti zloženia, pri mliečnych výrobkoch rovnako, avšak toto platí pre záverečnú časť výkrmu. Krmivo nesmie obsahovať viac ako 15 % vedľajších produktov zo spracovania.
- Zaťaženosť chovu na m² podlahovej plochy v hale nesmie v prípade kurčiat presahovať 15 kusov a zároveň nie viac ako 25 kg živej hmotnosti. Kurčatá chované v hale sú zabíjané vo veku 56 dní alebo neskôr.
- Zaťaženosť chovu na m² podlahovej plochy v hale nesmie byť viac ako 13 kurčiat a nie viac ako 27,5 kg živej hmotnosti. Takéto kurčatá sa zabíjajú vo veku 56 dní alebo neskôr. V priebehu aspoň polovice života musia mať počas dňa nepretržitý prístup k vonkajším výbehom pokrytým hlavne vegetáciou, s rozlohou najmenej 1 m² na kurča. Hala musí obsahovať výstupné otvory (minimálne 4 m na 100 m² plochy budovy). V rámci výbehového chovu sú jasne stanovené aj požiadavky na zloženie krmiva používaného v etape výkrmu. Toto musí obsahovať najmenej 70 % obilnín.
- Zaťaženosť chovu v hale na m² podlahy nepresahuje 12 kurčiat a 25 kg živej hmotnosti. V prípade mobilných kurínov s maximálnou plochou podlahy do 150 m², ktoré zostávajú v noci otvorené, sa zaťaženosť môže zvýšiť na 20 kusov, ale maximálne 40 kg živej hmotnosti na m². Celková využiteľná plocha hál na každom jednom výrobnom mieste je do 1 600 m².
V žiadnej hale sa nechová viac než 4 800 kurčiat. Hydina má počas dňa nepretržitý prístup k vonkajšiemu výbehu. Výbeh obsahuje plochu pokrytú hlavne vegetáciou, s rozlohou najmenej 2 m² na kurča. Zloženie krmiva používaného v období výkrmu obsahuje najmenej 70 % obilnín. Minimálny vek pri zabití je 81 dní. Záverečná etapa výkrmu v uzavretom priestore je v prípade kurčiat po 90 dňoch veku 15 dní. - Úplne voľný chov má podobné podmienky ako chov, v ktorom sú kurčatá chované navoľno. Tento systém však kurčatám poskytuje ešte viac voľnosti. Podmienkou je, že hydina musí mať počas dňa nepretržitý prístup k výbehu s neobmedzenou plochou. Ak musia byť prijaté veterinárne opatrenia a hydina zatvorená, tak nie na viac ako 12 týždňov.
Produkcia mäsa, ktorá (ne)stačí
Pred rokom 2000 bolo Slovensko v produkcii hydinového mäsa relatívne sebestačné. V súčasnosti predstavuje slovenská produkcia iba cca 50 %. Dôvodom je predovšetkým nakupovanie mäsa zo zahraničia. Slovenskí veľkochovatelia a producenti hydiny sa snažia proti týmto lacným a zdravotne často pofidérnym potravinám bojovať kvalitou. Aj preto mnohí veľkochovatelia hydiny na produkciu mäsa prešli na systém welfare, teda chov kurčiat s vysokým kvalitatívnym štandardom, ktorý je jednak ekonomicky výhodný a jednak zlepšuje životné podmienky hydiny.