BRATISLAVA (SITA) – Slovenskí hydinári zaznamenali v uplynulom roku medziročný pokles produkcie živej hydiny o 8,1 %. Niektorí chovatelia už preto výrobu skončili, pozastavili, iní o tom uvažujú.
Podľa prezidenta Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniela Molnára kým v minulom roku vyprodukovali 77 tisíc ton živej hydiny, v roku 2011 to bolo o 6 776 ton viac.
Za pozitívne označil aspoň to, že už desaťročie trvajúci pokles sa zmiernil. Ako Molnár informoval ďalej, miernejší pokles zaznamenali v uplynulom roku pri výrobe hydinového mäsa, medziročne o 3,9 percenta.
Kým v roku 2012 vyprodukovali 54,5 tisíc ton mäsa, rok predtým to bolo o 2,1 tis. ton viac.
“Pred desiatimi rokmi sme boli v produkcii mäsa sebestační na sto percent, dnes pri spotrebe 19,9 kilogramov na obyvateľa sme sebestační na úrovni 50, 3 %,” uviedol Molnár.
Jedno z mála odvetví, kde sme sebestační, je podľa riaditeľa ÚHS výroba vajec. Vlani hydinári vyprodukovali 1,261 mld. vajec, čo predstavuje nárast o 1,5 percenta.
Podľa Mariána Čakajdu zo spoločnosti Hydina Súlovce s.r.o. bol najväčším problémom uplynulého roka najmä nárast cien kŕmnych zmesí, ktoré len od apríla do augusta vzrástli o 28 percent, pričom v tomto období sa ceny kurčiat takmer nemenili.
Na to, aby dosiahli z chovu rovnaký efekt ako pred navýšením cien kŕmnych zmesí, by podľa neho potrebovali dostať za kilo živého kurčaťa aspoň 1,08 eur.
“Zhruba 7 až 9 centov sme pod výrobnými nákladmi a to sa nedá skutočne udržať,” povedal Čakajda. Ako doplnil Rastislav Wiedermann z HYZA a.s.
Topoľčany kapacity spracovateľov hydiny sú dostatočné na sto percentné pokrytie sebestačnosti Slovenska. Problém vidí v tom, že spracovatelia neboli schopní preniesť vstupy, a teda nárast cien krmiva do obchodnej siete.
“Bremeno zostalo na pleciach chovateľov a spracovateľov,” povedal Wiedermann. Ako pokračoval, importy, ktoré sa k nám dostávajú, tlačia na zníženie ceny a neumožňujú preniesť tento nárast kŕmnych zmesí cez reťazec.
Podľa Molnára na zlepšenie situácie je potrebná spolupráca výrobcov hydiny, ktorí by mali produkovať vysokokvalitné potraviny, spotrebiteľov a štátu.
“Čo sa týka spotrebiteľa je nevyhnuté, aby sa začal orientovať na domácu hydinu, vajcia, ako aj domáce potraviny, ako je to v krajinách západnej Európy,” uviedol Molnár.
Zároveň pripomenul potravinové aféry zo zahraničia, ktorých len za posledné obdobie bolo niekoľko.
Štát by mal podľa neho zase prijímať opatrenia na rast produkcie a ochranu trhu, tak aby sa k nám dostávali len kvalitné potraviny.