Hydinové mäso patrí u nás medzi najobľúbenejšie, hoci jeho priemerná ročná spotreba (necelých 20 kg na osobu) je nižšia ako v okolitých krajinách. Pripravujeme ho viacerými spôsobmi, medzi ktorými má špecifické postavenie kurací vývar. A to nielen pre svoju vynikajúcu chuť, ľahkú stráviteľnosť, ale predovšetkým pre liečivé účinky. Jeho význam rastie najmä v tomto období chrípok a prechladnutí, ale aj globálne vzhľadom na enormne vysokú spotrebu antibiotík medzi ľuďmi. Aké sú jeho benefity? Ako povedala odborníčka na výživu MUDr. Alžbeta Béderová, zahrieva a naparuje – horúci kurací vývar pri zimnici okamžite zohreje. Hydratuje – dopĺňanie tekutín pri chorobe je veľmi dôležité.
Obsahuje proteíny – tie sú pri prechladnutí a pri nechuti do jedenia veľmi dôležité pre posilnenie imunity. Zásobuje vitamínmi – kurací vývar okrem mäsa pozostáva aj zo zeleniny, ktorá predstavuje bohaté spektrum vitamínov a antioxidantov. Proces liečby tak prebieha rýchlejšie.
Kurací vývar má navyše vedecky potvrdený protizápalový účinok. Odborníci na univerzite v Nebraske zistili, že kuracia polievka a jej ingrediencie pomáhajú tlmiť existujúci zápal v tele a chránia pred starnutím. Kuracia polievka má podľa nebraských vedcov významné postavenie v medicíne. Je naozaj účinným liekom a pre dosiahnutie požadovaného efektu je potrebné konzumovať vývar po celú dobu liečby.
Slovenskí spracovatelia hydiny združení v ÚHS – HSH Veľké Zálužie a Hyza Topoľčany uvedomujúc si priaznivé účinky kuracieho vývaru ponúkajú na trhu kvalitné čerstvé kuracie polievkové zmesy, po ktorých by sme mali siahať častejšie ako po antibiotikách.
Nedávno zverejnená správa WHO o červenom mäse ako nositeľovi karcinogénnych látok vyvoláva otázky, ako je to bielym mäsom. ,, Hydinové mäso, označované aj ako biele, je zdrojom predovšetkým kvalitných bielkovín. Na rozdiel od tzv. červeného mäsa obsahuje málo tuku a cholesterolu a má viac nenasýtených mastných kyselín, ktorých optimálny príjem a vzájomný pomer zohrávajú významnú úlohu v prevencii srdcovo-cievnych ochorení,” zdôraznil odborník na potraviny a výživu prof. Peter Šimko z STU. Mäso z hrabavej hydiny je bohaté na zinok, ktorý posilňuje imunitný systém. Hydinové mäso, zvlášť kuracie, má nižšiu energetickú hodnotu a vyšší obsah ľahko stráviteľných bielkovín, ktoré obsahujú všetky aminokyseliny nevyhnutné v ľudskej výžive. Bohaté je tiež na draslík, nutný pre svalovú činnosť, najmä srdca. Podľa záverov onkologických spoločností hydinové mäso do kategórie rizikových potravín vo vzťahu k zhubným nádorom nepatrí.
Riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Ing. Daniel Molnár pripomenul, že hydina zo slovenských chovov spĺňa prísne parametre kvality a zdravotnej bezpečnosti, má pravidelný prísun krmív s prírodnými výživovými látkami, používanie stimulátorov je vylúčené, na každej farme i u každého spracovateľa sú nepretržité veterinárne kontroly.
Tieto prednosti predurčujú hydinové mäso k širokému uplatneniu v modernej výžive a liečebných či redukčných diétach.