(23.11.2012; Košický korzár)
KOŠICE. Únia hydinárov Slovenska kritizovala, že deti v školských jedálňach jedia nekvalitné mäso dovezené zo zahraničia.
Naopak, jedálne tvrdia, že sa snažia kupovať kvalitné a slovenské suroviny. Majú však limity, do ktorých sa musia zmestiť. Cena stravného pre žiaka prvého stupňa je v Košiciach 1,01 € a druhého stupňa 1,09 €.
Školy sa riadia metodickým pokynom z ministerstva školstva, ktorý hovorí o tom, že si majú urobiť prieskum dodávateľov a vybrať si tak, aby jedlá pripravovali len z najčerstvejších a najkvalitnejších surovín.
Naopak, hydinári tvrdia, že na Slovensku z 1 625 oslovených školských jedální odoberá hydinu od slovenských výrobcov len 57 škôl.
Podľa nich sa do školských jedální dostáva hydina z Poľska a Brazílie. Dôvodom je nízka cena.
Snažia sa im predať všeličo
Vedúce školských jedální to nemajú jednoduché. Aj napriek tomu, že robia výberové konania, neraz sa minú účinku.
“Mám urobené výberové konanie na mäso, kde som do špecifikácie dala, že požadujem slovenský výrobok. Napriek tomu sa mi stalo, že sme dostali mäso, ktoré bolo poľské. Budem musieť výberové konanie zopakovať a vybrať si iného dodávateľa,” povedala nám vedúca jedálne jednej z košických škôl.
Dodala: “Museli sme ho uvariť. Vrátiť síce môžeme, ale nie je na to čas. Mäso dovezú ráno, jedálniček máme dopradu naplánovaný. Ak ho neuvaríme, čo budú deti v ten deň jesť? Nie je jednoduché sa v tom orientovať, aj keď sa snažíme všetko si overovať.”
Jej kolegyňa z inej školy nemá s “dílermi” dobré skúsenosti: “Chodia a núkajú nám tu rôzne mäso, skúšajú na nás rôzne triky. Ja však kupujem len slovenské, pozerám pečiatku, kde bolo zviera porazené. Dokonca si tie etikety fotím a všetko evidujem.”
Ďalšia škola v meste sa tiež snaží kupovať slovenské výrobky. Jej vedúca však tvrdí, že sú drahšie.
“Napríklad slovenské kuracie mäso je drahšie ako zahraničné. Snažíme sa ho nakupovať, no musíme stravu regulovať tak, aby bola na jednej strane vyvážená a na druhej, aby sme sa vošli do finančného limitu.”
Podľa magistrátu sa jedálne v školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta snažia správať zodpovedne. Aj keď neraz nezistia, čo vlastne kúpia.
Mesto: Overiť pôvod mäsa nie je jednoduché
“Na základe našich informácií vedúce jedální objednávajú slovenské výrobky a dodávatelia im garantujú najvyššiu kvalitu. Ak im dodajú tovar nekvalitný, vedúca im ho môže vrátiť,” povedala nám Linda Šnajdárová z magistrátu.
Nemalo by sa však zabúdať, že u dodávateľov by sa malo zisťovať, aký je pôvod výrobku.
“Vedúce školských jedální nemajú možnosť si overiť pôvod mäsa ani ostatných slovenských výrobkov, ak ho nakupujú ako slovenské a na obale je označenie “slovenský výrobok”. Ak aj požadujeme slovenské výrobky od slovenských výrobcov, hlavným kritériom je cena. Školské jedálne v Košiciach robia verejné obstarávania. Špecifikácie jednotlivých potravín zadávajú vedúce jedální, preto sa neobávame, že potraviny, ktoré objednávajú, dostávajú nekvalitné.”