Aktuálna situácia na trhu bola témou pracovného stretnutia veľkovýrobcov konzumných slepačích vajec v Nitre, ktoré zorganizovala Únia hydinárov Slovenska. V súčasnosti na Slovensku produkuje vajcia 24 výrobcov, pričom trojica firiem – Novogal, Ekobauernhof a Janek s.r.o. je na čele rebríčka pokiaľ ide o množstvá a podiel na trhu.
Produkcia vajec v uplynulom roku po obnovení výroby vo veľkokrtíšskej firme zaznamenala nárast na celkový objem 1,1 miliardy kusov, čo znamená, že Slovensko je v tejto komodite na 100 % sebestačné, i keď podiel na celkovom predaji sa pohybuje na úrovni 90 %. Potvrdil to aj prieskum Únie hydinárov Slovenska vo veľkoobchodných reťazcoch na začiatku februára 2016. Najlepšie v ňom dopadli COOP Jednota, CBA, Lidl a Terno, kde mali v regáloch iba slovenské vajcia. Naopak, najväčšiu ponuku dovozových vajec (z Poľska) malo Tesco. V roku 2015 sa k nám však najviac vajec dovážalo z Českej republiky, kam aj vzhľadom na spomínanú sebestačnosť smerovalo najviac slovenských vajec. Do Poľska, odkiaľ bol vlani druhý najväčší dovoz, sme však zo Slovenska nevyviezli ani kus.
Spotrebiteľské ceny v uplynulom roku výrazne ovplyvňovali marže obchodných reťazcov, ktoré sa pohybujú v rozpätí od 36 do 102 %. A tak zatiaľ čo odbytové ceny slovenských producentov sú pod priemerom EÚ a dlhodobo stagnujú, spotrebiteľské ceny rastú. Obchodné reťazce by podľa hydinárov mali zreálniť svoje marže a netlačiť do znižovania spotrebiteľských cien výrobcov. Tí s súčasnej situácii, ako odznelo na stretnutí, už skutočne nemajú kam ustupovať. Zároveň očakávajú, že konzumné slepačie vajcia sa dostanú aspoň do uvažovanej druhej skupiny vybraných potravín s 10 % DPH.
Hydinári sa zaoberali takisto otázkou lepšej identifikácie konzumných slepačích vajec zo slovenských chovov cez Značku kvality SK, ktorú majú zatiaľ traja producenti, alebo označenie Slovenská potravina. Považujú to nielen za účinný spôsob oslovenia spotrebiteľa, ale zároveň dôkaz toho, že vajcia od slovenských nosníc sú kvalitné a zdravotne nezávadné.
Na nitrianskom stretnutí boli aj prezentácie renomovaných firiem poskytujúcich svoje výrobky chovateľom sliepok. Či už sú to nové technológie pre klietkový systém chovu nosníc (Big Dutchman International GmbH), prípravky pre absolútnu ochranu proti mykotoxínom (Biomin Slovensko), alebo protisalmonelový program pre chovateľov nosníc (Agref s.r.o). Zástupkyňa Renomie Agro informovala o poistných produktoch skupiny a komplexných službách pre svojich klientov.