Potravinové výrobky sa rady pýšia výnimočnosťou v podobe kvality. Je to však skutočne tak? Nezriedka totiž platí, že sa nechávame zlákať kvalitou marketingovou. Ako sa zorientovať v spleti lákavo vyzerajúcich či cenovo výhodných výrobkov? Našťastie, na Slovensku máme pri nákupe potravín pomôcku – je ňou značka kvality, ktorá na pultoch predajní zviditeľňuje kvalitné domáce produkty.
Nie je kvalita ako kvalita
Ktoré potraviny sú vlastneakostné? Čo rozhoduje o tom, či je konkrétny potravinový produkt považovaný za kvalitný? Pod pojmom „kvalita potraviny“ rozumieme celkový súhrn vlastností a znakov výrobku, ktoré mu dávajú schopnosť uspokojiť potreby spotrebiteľa. Primárnou úlohou potravín je uspokojenie výživových potrieb človeka, preto najvýznamnejšia oblasť kvality potravín súvisí s ich výživovou hodnotou. Takéto chápanie je však vo vzťahu k pochopeniu celkovej kvality potravín len čiastkové.
Medzi základné čiastkové oblasti kvality potravín patrí senzorická hodnota, zdravotná alebo fyziologická hodnota a úžitková hodnota. Senzorická hodnota predstavuje súhrn vlastností, ktoré sú pri konzumácii vnímané našimi zmyslami. Zdravotná hodnota je sumou hodnoty jednotlivých nutričných, antinutričných a neutrálnych zložiek potravín. Pod úžitkovou hodnotou rozumieme to, čo je rozhodujúcou kvalitou pre spotrebiteľa, napríklad trvanlivosť, použiteľnosť, cena, čas na prípravu a pod. Spojenie týchto čiastkových oblastí definuje základnú kvalitu potravín.
Postupne sa vyvíjajú aj ďalšie kategórie na posúdenie kvality potravín. Spomenúť môžeme ekologickú hodnotu, ktorá vychádza z vplyvu výroby potravín na životné prostredie, ďalej sociokultúrnu hodnotu, kde významný vplyv majú tradície, a psychologickú hodnotu i ekonomickú alebo politickú hodnotu potravín. V obchodnej praxi sa kategória kvality kvantifikuje rôzne, hovorí sa napríklad o triedach kvality.
Garancia kvality domácich potravín
Na Slovensku identifikovanie kvalitných potravín vyrobených zo slovenských surovín určuje národná značka – Značka kvality SK. Práve toto označenie garantuje, že výrobok spĺňa vysoké kvalitatívne požiadavky stanovené legislatívou. Odborným garantom Značky kvality SK je Štátna veterinárna a potravinová správa SR.
Značka kvality SK predstavuje garanciu najvyššej kvality poľnohospodárskeho a potravinárskeho výrobku. Je vlastníctvom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a do užívania bola uvedená v roku 2004, keď na našom území vznikol Národný program podpory poľnohospodárskych produktov a potravín Značka kvality SK. Jeho cieľom bola podpora spotreby domácej potravinovej produkcie v rozrastajúcom sa konkurenčnom prostredí po vstupe Slovenska do Európskej únie. Prioritou programu bolo a stále je zviditeľniť kvalitné domáce výrobky a posilniť tak ich konkurencieschopnosť na domácom trhu.
Vedeli ste, že?
Slovenskí výrobcovia potravín si napriek možnosti riadiť sa miernejšou európskou legislatívou ponechali prísnejšie národné legislatívne pravidlá výroby potravín. Urobili tak preto, aby dokázali garantovať vyššiu kvalitu a bezpečnosť domácich produktov.
Značka kvality SK poskytuje informácie pre spotrebiteľa označením na obale výrobku logom Značka kvality SK. Spotrebiteľ si tak môže byť istý, že nakupuje vysokokvalitný domáci produkt, ktorý splnil všetky požiadavky prísnej národnej legislatívy, ale aj legislatívy EÚ. Toto logo nielen jednoznačne odlišuje domáce potraviny od dovážaných, ale spotrebiteľovi aj zjednodušuje orientáciu v produktoch.
Čo musí spĺňať výrobok s označením Značka kvality SK
Zásady udeľovania značky sa prvýkrát významne menili až v roku 2012. Na základe zásad značky platných od 1. 12. 2012 môže značku získať každý slovenský výrobca, ktorého výrobky sú vyrábané z domácich surovín a za dodržania deklarovaného technologického postupu, parametrov kvality a bezpečnosti potravín. Ďalej je nevyhnutné preukázať, že z celkovej spotreby surovín je najmenej 75 % surovín domáceho pôvodu. Ak ide o potraviny, ktoré nemožno vyrobiť bez surovín z dovozu (to znamená, že suroviny nie je možné u nás dopestovať alebo vyprodukovať v požadovanej kvalite a množstve), podiel domácej suroviny v nich sa nepredpisuje. Žiadateľ však musí zdôvodniť, prečo nespĺňa podiel suroviny domáceho pôvodu.
Všetky fázy výrobného procesu sa musia uskutočňovať na Slovensku – s výnimkou surovín z dovozu (tie sa môžu vyrábať, spracovávať a baliť v zahraničí). Výrobky, ktorým je udelená Značka kvality SK, musia spĺňať požiadavky ustanovené príslušnými právnymi predpismi. Navyše musia vykazovať kvalitatívne charakteristiky, ktoré žiadateľ uvádza v technickej dokumentácii k výrobku.
Vedeli ste, že?
Pokiaľ majú výrobky nadštandardné kvalitatívne vlastnosti, to znamená, že svojimi kvalitatívnymi parametrami výrazne prevýšia im podobné výrobky na trhu, získajú logo Značka kvality 2. stupeň. Parametrom deklarujúcim kvalitu môže byť napríklad obsah biologicky cenných látok, ako sú antioxidanty, vitamíny, esenciálne mastné kyseliny, stopové prvky, znížená energetická hodnota, znížený obsah soli, probiotický charakter výrobku, znížený obsah prídavných látok, spracovanie umožňujúce zachovanie biologicky cenných prírodných zložiek, tradičná receptúra a iné.
Na to, aby mohla byť výrobkom udelená Značka kvality SK, musia tieto výrobky spĺňať aj ďalšie podmienky. Napríklad nesmie ísť o krmivo alebo iný výrobok určený na kŕmenie hospodárskych zvierat a nesmie ísť ani o nebalený výrobok – s výnimkou nebalených pekárskych a cukrárskych výrobkov, ak výrobca zabezpečí označenie týchto výrobkov tak, aby bolo možné identifikovať výrobcu a označenie Značka kvality SK. Čerstvé ovocie a čerstvá zelenina musia byť toho istého pôvodu, odrody alebo trhového druhu a vyrovnanej kvality (extra alebo výber, príp. I. trieda).
Značka kvality SK sa udeľuje potravinárskym produktom na obdobie troch rokov, pri sezónnych výrobkoch je to na obdobie jedného roka. Výrobcovia, ktorí sa hrdo pýšia týmto prestížnym označením, však nemôžu po jeho udelení zaspať na vavrínoch. Značka kvality SK totiž znamená garanciu nemennej kvality. Prísne požiadavky, ktoré museli výrobcovia splniť na to, aby označenie získali, musia spĺňať aj naďalej. Priebežne sa totiž kontroluje dodržiavanie podmienok rozhodnutia o udelení značky, kontrolujú sa aj parametre uvedené v technickej dokumentácii, rovnako ako aj súlad s požiadavkami legislatívy. Ak ten, komu je udelená značka, nedodržiava podmienky vyplývajúce z rozhodnutia o udelení značky alebo sa držiteľ značky správa nečestne a poškodzuje hodnotu značky, resp. jeho konanie je v rozpore s marketingovými cieľmi a so zásadami udeľovania značky, značka mu bude odňatá.
Logo, ktoré sa oplatí (s)poznať
Jednou z priorít štátu je podpora domácej produkcie, a keďže je veľmi ťažké orientovať sa v pestrej ponuke potravín, používanie loga národnej značky jednoznačne odlišuje slovenské potraviny od tých dovážaných a zároveň zjednodušuje spotrebiteľom orientáciu pri nakupovaní.
Spotrebitelia vyhľadávaním a rozoznávaním loga značky na potravinách dostávajú komplexné informácie o všetkých výrobkoch s logom Značka kvality SK. Toto logo je navyše zárukou toho, že ich nákupom siahate výlučne po kvalitných slovenských produktoch, ktoré spĺňajú všetky kritériá národnej legislatívy, ale aj legislatívy EÚ.
Z dôvodu lepšej rozpoznateľnosti loga bolo takmer po 15 rokoch logo Značka kvality SK zmenené, a to nasledujúcim spôsobom:
Značka kvality SK sa nahrádza logom Značka kvality 1. stupeň.
Značka kvality SK GOLD sa nahrádza logom Značka kvality 2. stupeň.
Lokálne potraviny sú kvalitné potraviny
Trendom posledných rokov je objavovanie potravín od lokálnych výrobcov, čo vedie k následnej podpore bohatstva tradičných regionálnych potravín. Potraviny pochádzajúce z domácich klimatických podmienok sa vo všeobecnosti považujú za najvhodnejšie na konzumáciu. Aj keď v lokálpatriotizme máme stále čo doháňať, Značka kvality SK je v tomto smere užitočným pomocníkom – nielen na uľahčenie nakupovania, ale predovšetkým pre zdravie spotrebiteľov. Napokon, dôkazom toho je jej udelenie až 67 výrobkom z hydiny a 21 z vajec.